Які є види лазень?

Традиційно під лазнею розуміють приміщення для миття, але лазня також має на увазі і весь комплекс процедур впливу на людину гарячого повітря, води та пари відповідно. Відповідаючи на запитання, як працює лазня, обов’язково скажемо: лазня оздоровлює організм та заспокоює нерви. Це найголовніше. А в деталях додамо, що лазня очищає пори, виводить токсини, покращує кровообіг та метаболізм, підвищує імунітет. Як досягається цей чудотворний ефект? А ось як. Принцип дії будь-якої лазні полягає у нагріванні тіла. При нагріванні організму в ньому включаються захисний процес і починає виділятися піт для охолодження, через який відбувається очищення та виведення токсинів. Будь-яка лазня працює на комбінації з високої температури та необхідного ступеня вологості. І в різних видах лазень ці комбінації влаштовують по-різному, від чого залежить те, як почуваються люди під час лазневих процедур. Зараз ми вам розповімо, чим різняться між собою різні види лазень.

 Античні лазні

У давніх письменах знайдено опис похідних бань скіфських племен. Щоб спорудити лазню, на той час встановлювали жердини і пов’язували як юрти, обтягуючи повстю. Усередині розколювали каміння та виливали на них трав’яний відвар, створюючи пару чи кидали на каміння насіння конопель, щоб отримати наркотичний дим. Індіанські племена Америки використовували таку ж споруду для одержання пари з грибного, галюциногенного розчину. Давні лазні ритуали, які мали вводити присутніх у стан наркотичного трансу з ілюзорними видіннями, трансформувалися згодом у процедури миття. Відомий давньогрецький лікар Гіппократ багатьом хворим прописував саме лазневі процедури. А в країнах Стародавнього Сходу, до яких належала Індія, Китай та Єгипет почали будувати комфортабельні лазні. Під час завоювань римських легіонерів Стародавньої Греції на освоєних територіях римляни будували терми.

Римські терми заслуговують на окрему увагу і як комплекс споруд, і як цілий ритуал обмивання та оздоровлення. Терми споруджувалися з каменю поблизу термальних джерел (звідси і назва римських лазень). До того ж терми майже завжди були сусідами з іншими громадськими закладами – спортивними спорудами та бібліотеками. Багате внутрішнє оздоблення терм завжди мало підкреслювати велич римської імперії. Кількість самих приміщень становила від 8 – 10. Причому кожному наступному приміщенні температура зростала. Першим було приміщення роздягальні, яке називалося аподетріум, звідки вже без одягу проходили до тепідаріуму з температурою тіла людини та злегка підвищеною вологістю – 40%. У наступному приміщенні вологість підвищувалася до стовідсоткового максимуму, а температура сягала 50 °С. У наступному приміщенні, яке називалося лаконіум, влаштовувалося відкрите вогнище, що доводить температуру до 80 °С. У цьому приміщенні тіло умащувалося і очищалося скребками. Після цієї процедури слідував фріпідаріум з двома басейнами. В одному басейні була холодна вода 12 ° С, як у гірській річці, а інший басейн наповнювався гарячою водою 37 ° С для контрастних обмивань. Після закінчення купань вода з басейнів вичерпувалась вручну, бо ще не було каналізації. Завершальне приміщення – лаваріумі, було відведено під масаж та розтирання, які виконували служителі терм. Сучасні терми функціонують за таким же принципом, як у давнину.

Releated Post