File engine/inc/socialmagic/headerdata.php not found.

 
SULI COMPANY | Научно-технический сайт Сулико Асабашвили » Гуманитарий » Право » Самооборона: яким вогнепалом можна захистити себе і свій будинок
 • Просмотров: 170
 • Автор: sulicompany
 • Дата: 16-02-2013, 01:19
 (голосов: 0)

Самооборона: яким вогнепалом можна захистити себе і свій будинок

Слідом за економічною кризою збільшилася і кількість злочинів. З екранів телевізорів правоохоронці дедалі частіше попереджають громадян про необхідність бути пильними, піклуватися про власну безпеку і ретельніше оберігати своє майно. Населення країни час від часу тривожать хроніки злочинів, нападів і звірячих убивств. Ще на слуху історія, що сталася в Харкові, коли під час пограбування розстріляли беззбройних інкасаторів. Тоді, коментуючи надзвичайний випадок, деякі депутати натякали, що був би ухвалений закон «Про зброю», такого б не сталося. У пам'яті також історія про вторгнення у приватну власність обласного депутата і звірячий напад на нього і його дружину. Якби він тоді не зумів дати відсіч негідникам, трагедії б не минути. Тому не дивно, що тема самооборони нині настільки актуальна. У країну прийшов збройовий бум. Дедалі частіше громадяни почали замислюватися про купівлю зброї для захисту своєї родини і майна від будь-яких замахів, тим більше що у ст. 27 Конституції України йдеться, що «кожен має право захищати своє життя і здоров'я, життя і здоров'я інших людей від протиправних посягань».

Верховна Рада неодноразово порушувала питання про можливість використання населенням вогнепальної зброї для самозахисту, розглядаючи проект Закону «Про зброю», але ухвалити його так і не вдається. Однак проблема залишається актуальною, це і спонукало нас до написання статті. Тож розділ про засоби і способи самооборони ми починаємо з вогнепальної зброї.

Мисливська рушниця — єдина нині доступна населенню вогнепальна зброя. За часів СРСР гладкоствольні рушниці можна було купити за мисливським квитком, без дозволу міліції. Щоб придбати рушницю зараз, необхідно одержати дозвіл у міліції, але бути мисливцем необов'язково.

Статистика свідчить, що близько 2 млн одиниць гладкоствольних рушниць, зареєстрованих в Україні, більшість придбали для самооборони.

Перед купівлею вогнепалу слід вивчити закони, адже порушити кримінальну справу можуть і за використання несертифікованого гумокульового патрона або ж патрона, призначеного для іншого типу зброї.

Кримінальний кодекс України

Ст. 36. Необхідна оборона

 1. Необхідною обороною визнають дії, вчинені з метою захисту бережених законом прав та інтересів особи, що захищається, або іншої особи, а також суспільних інтересів та інтересів держави від суспільно небезпечного посягання шляхом завдання  зазіхачу шкоди, необхідної і достатньої за цих обставин для негайного запобігання або припинення посяганню, якщо при цьому не було допущено перевищення меж необхідної оборони.
 2. Кожна особа має право на необхідну оборону незалежно від можливості уникнути суспільно небезпечного посягання або звернутися по допомогу до інших осіб чи органів влади.
 3. Перевищенням меж необхідної оборони визнається умисне завдання зазіхачу тяжкої шкоди, яка не відповідає небезпечності посягання або обставинам захисту. Перевищення меж необхідної оборони тягне кримінальну відповідальність лише у випадках, спеціально передбачених у ст. 118 і 124 цього Кодексу.
 4. Особу не притягують до кримінальної відповідальності, якщо внаслідок сильного душевного хвилювання, викликаного суспільно небезпечним посяганням, вона не могла оцінити відповідність завданої нею шкоди небезпечності посягання чи обставинам захисту.
 5. Не є перевищенням меж необхідної оборони і не є наслідком кримінальна відповідальність застосування зброї або будь-яких інших засобів чи предметів для захисту від нападу озброєної особи або групи осіб, а також для запобігання протиправного насильницького вторгнення у житло чи інше приміщення, незалежно від тяжкості шкоди, завданої зазіхачу.

Cт. 37. Уявна оборона

 1. Уявною обороною визнають дії, пов'язані із завданням шкоди за таких обставин, коли дійсно суспільно небезпечного посягання не було, і особа, неправильно оцінюючи дії потерпілого, лише помилково припускала наявність такого посягання.
 2. Уявна оборона виключає кримінальну відповідальність за завдану шкоду лише у випадках, коли обставини, що склалися, давали особі достатні підстави вважати, що дійсно існує посягання, і вона не усвідомлювала і не могла усвідомлювати помилковості свого припущення.
 3. Якщо особа не усвідомлювала і не могла усвідомлювати помилковості свого припущення, але при цьому перевищила межі захисту, що дозволяються в умовах відповідного дійсного посягання, її притягують до кримінальної відповідальності за перевищення меж необхідної оборони.
 4. Якщо у ситуації, що склалася, особа не усвідомлювала, але могла усвідомлювати відсутність дійсного суспільно небезпечного посягання, її притягують до кримінальної відповідальності за завдання шкоди через необережність.

Ст. 263. Незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами

 1. Носіння, зберігання, придбання, виготовлення, ремонт, передання або збут вогнепальної зброї (крім гладкоствольної мисливської), бойових припасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв без передбаченого законом дозволу карається позбавленням волі на термін від двох до п'яти років.
 2. Носіння, виготовлення, ремонт або збут кинджалів, фінських ножів, кастетів або іншої холодної зброї без передбаченого законом дозволу карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на термін від двох до п'яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років.
 3. Звільняється від кримінальної відповідальності особа, яка вчинила злочин, передбачений частинами першою або другою цієї статті, якщо вона добровільно здала органам влади зброю, бойові припаси, вибухові речовини або вибухові пристрої.

Ст. 264. Недбале зберігання вогнепальної зброї або бойових припасів

Недбале зберігання вогнепальної зброї або бойових припасів, якщо це спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки, карається обмеженням волі на термін до трьох років або позбавленням волі на такий же термін.

Кодекс України про адміністративні правопорушення

Ст. 190. Порушення громадянами порядку придбання, зберігання, передання іншим особам або продажу вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї

Придбання, зберігання, передання іншим особам або продаж громадянам вогнепальної, мисливської чи холодної зброї, а також пневматичної зброї калібру понад 4,5 мм і швидкістю польоту кулі понад 100 м/с без дозволу органів внутрішніх справ карається штрафом від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією зброї або без неї. Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року притягли до адміністративного покарання за одне з порушень, передбачених ч. 1 цієї статті, тягне за собою покарання штрафом від чотирьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією зброї.

Як отримати дозвіл на вогнепал

Процедура отримання дозволу досить клопітна. До того ж це дещо спустошить ваш гаманець. Згідно із законодавством, отримання дозволу на вогнепал потрібно починати з медогляду. Лікарі мають переконатися у психічної врівноваженості людини, підтвердити, що у неї немає проблем із зором, а також упевнитися, що вона не алкоголік чи наркоман. Після медконтролю можна йти у відділення МВС за місцем проживання. Подавши заяву, медичну довідку і паспорт до правоохоронних органів, слід почекати, поки комісія перевірятиме ваші особисті дані. Якщо з минулим все гаразд, то видається дозвіл на вогнепальну зброю. Додавши у свій домашній арсенал пістолет або рушницю, вам доведеться проходити медогляд раз на рік.

Згідно з Інструкцією МВС, затвердженої Наказом № 622 від 21 серпня 1998 р. «Про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї», для отримання в органах внутрішніх справ дозволу на придбання мисливської нарізної, комбінованої, гладкоствольної, пневматичної зброї та арбалетів громадянами подаються такі документи:

 • письмове клопотання на ім'я керівника органу внутрішніх справ про видання дозволу;
 • заповнена картка-заява (потрібно взяти в РВВС);
 • медичний висновок про відсутність протипоказань, що перешкоджають придбанню зброї;
 • копія договору страхування;
 • довідка про проходження курсів з вивчення матеріальної частини зброї, правил поводження з нею та застосування;
 • платіжне доручення (квитанція) установи банку про оплату послуг за видання такого дозволу;
 • довідка про наявність чи відсутність судимості.

Дозволи на придбання зброї видаються громадянам органами внутрішніх справ після пред'явлення паспорта або документа, що посвідчує особу.

Протягом десяти днів з дня придбання зброю слід зареєструвати в РВВС за місцем проживання власника та отримати дозволи на її зберігання і носіння.

Для отримання дозволу до органів внутрішніх справ подаються:

 • письмове клопотання про видання дозволу на ім'я керівника органу внутрішніх справ;
 • три фотокартки розміром 3х4 см;
 • дублікат дозволу на придбання зброї з відміткою магазину про продану зброю або інший документ, який вказує джерело надходження та приналежність зброї;
 • платіжне доручення (квитанція) банку про оплату послуг за реєстрацію зброї;
 • копія договору страхування, якщо такий не надавався під час отримання дозволу на придбання зброї.

Пам'ятай!

За Інструкцією, вогнепальну гладкоствольну мисливську зброю можуть мати особи, які досягли 21 року; вогнепальну мисливську нарізну зброю — особи не молодші за 25 років.

На кожну особу, яка володіє вогнепальною мисливською зброєю, заводять особову справу. Їх заводять в управліннях (відділеннях) адміністративної служби міліції ГУ МВС, а на власників гладкоствольних мисливських рушниць — у районних відділеннях міліції. Перевірка порядку зберігання зброї громадянами в домашніх умовах проводиться не менше ніж раз на рік.

Вогнепальною вважається зброя, в якій снаряд (куля) приводиться в дію миттєвим звільненням хімічної енергії заряду (пороху або іншої стрілецької суміші). До бойової нарізної вогнепальної зброї належать армійські зразки або виготовлені за спеціальними замовленнями (пістолети, револьвери, гвинтівки, карабіни, автомати, кулемети тощо). До мисливської вогнепальної зброї належать мисливські карабіни, гладкоствольні рушниці, гладкоствольні рушниці з нарізним чоком «парадокс» з нарізами 100-140 мм на початку або в кінці ствола, мисливські рушниці з нарізним чоком «сюпра», комбіновані рушниці, що мають нарівні з гладкими і нарізні стволи, та мисливські малокаліберні гвинтівки. Довжина стволів гладкоствольних рушниць має бути не менше 450 мм, а загальна довжина зброї — не менше 800 мм.

Якщо власник зброї змінює місце проживання, він зобов'язаний звернутися до органів внутрішніх справ з проханням зняти його з обліку, вказавши при цьому нову адресу. Після прибуття на нове місце проживання він зобов'язаний у десятиденний термін поставити зброю на облік. У разі смерті власника зброї впродовж п'ятиденного терміну зброя здається в органи внутрішніх справ на тимчасове зберігання до вирішення питання про спадкування майна, але не більше ніж на 6 місяців. Якщо хтось із спадкоємців має бажання залишити зброю у своїй власності, вона може бути зареєстрована на його ім'я у встановленому законодавством порядку. У разі втрати або крадіжки зброї власник повинен негайно повідомити про це міліцію.

Про законодавчу базу

З 1996 р. у ВР було зареєстровано десять варіантів законопроекту про зброю. Але жодного так і не ухвалили, хоча закон «Про зброю» потрібен. Адже майже у всіх країнах СНД вже є такі закони.

Попри те, що на можливість ухвалення закону про вільний продаж і володіння вогнепальною зброєю багато наших громадян (а з ними і більшість психотерапевтів) реагує негативно, закон «Про зброю» країні, яка прагне у цивілізоване європейське суспільство, піде лише на користь. Але перед таким кроком треба, в першу чергу, розробити чітку законодавчу базу, виробити культуру поводження зі зброєю, ознайомити населення з правилами користування нею і застосування.

А ось ті, хто утримує збройовий бізнес, звичайно, висувають свої аргументи «за». Вони стверджують, що зброя не може бути винуватцем злочинів, лише людина. Щодо бандитів, то вони і без легалізації забезпечують себе вогнепалом. Злочинець спокійно йде грабувати будинок, адже абсолютно впевнений — господарям нічим захиститися.

Тому тим, хто бажає законно придбати вогнепал з добрими намірами, ми надаємо таку корисну інформацію.

Мисливська рушниця:

 • гладкоствольна;
 • нарізна;
 • комбінована.

Класифікація мисливської зброї

За будовою стволів уся мисливська зброя поділяється на 4 види:

 1. Гладкоствольна, у якій канал ствола має гладку циліндричну форму з дуловим звуженням або без нього;
 2. Нарізна, у якій канал ствола має циліндричну форму з нарізами по всій довжині;
 3. З нарізним чоком («парадокс»), у якій основна частина каналу ствола має гладку циліндричну форму, а невелика частина ствола біля дульного зрізу (45-120 мм) має нарізи;
 4. Комбінована, у якій поєднуються стволи різної конструкції, наприклад, гладкий і нарізний.

За ударним механізмом мисливська зброя поділяється на куркові рушниці, ударні і курково-ударні. Куркові рушниці зазвичай поділяються на рушниці з зовнішніми курками (куркові) і внутрішніми курками (безкуркові). Ударні системи притаманні одноствольній магазинній зброї (типу МЦ20-20, ТОЗ-16). У цих системах ударник отримує енергію саме від пружини. У курково-ударній системі механізми розташовуються у ствольній коробці і затворі. У цій системі ударник отримує енергію від курка. Застосовуються в одноствольній самозарядній (МЦ21-12) і магазинній зброї (зарубіжні рушниці з рухомою цівкою).

За кількістю стволів мисливська зброя поділяється на одно-, дво-, три- і чотириствольну. Одностволки бувають однозарядні і багатозарядні (магазинні), на два-п'ять патронів у магазині. Магазинні рушниці перезаряджаються рукою або автоматично. Гладкоствольна рушниця МЦ20-20 перезаряджається переміщенням затвора рукою (так само і в малокаліберних гвинтівках ТОЗ); американські магазинні рушниці деяких фірм перезаряджаються за допомогою переміщення рукою рухомої цівки. Самозарядні магазинні рушниці (напівавтомати) перезаряджаються після пострілу автоматично. В одних системах (МЦ21, старі моделі браунінгів, вінчестерів) рухомим є ствол; в інших (сучасні моделі браунінгів, вінчестерів, низка моделей італійських магазинників, що діють за принципом відводу газів) — затвор. У двоствольних рушницях стволи розташовуються горизонтально або вертикально. У тристволках (трійниках) стволи можуть розташовуватися по-різному: два ствола — зверху, один — знизу; ствол над стволом, а третій — збоку; всі три — один над одним. Комбінована зброя буває дво-, три-, чотириствольною; поєднання стволів різноманітне. У двостволках один ствол гладкий, інший нарізний; один гладкий, інший з чоком «парадокс». У трійниках найпоширеніша комбінація — поєднання двох верхніх гладких стволів з одним нарізним нижнім, але зустрічаються й такі поєднання стволів: два нарізні, один гладкий, два нарізні різних калібрів (великого і малого), один гладкий. У чотиристволках звичайною комбінацією стволів є: два гладкі, один (знизу) нарізний великого калібру, інший (зверху, під прицільною планкою) малого калібру.

Мисливську зброю можна поділити і за типом кріплення ствола: в одних рушницях ствол нерухомо з'єднаний з коробкою, інші виготовляються з відкидними стволами. За призначенням зброя поділяється на спортивну та мисливську. Спортивна зброя (гвинтівки, пістолети, гладкоствольні рушниці) використовується в різних змаганнях; гладкоствольні спортивні (стендові) рушниці застосовують також під час полювання. Мисливська зброя випускається для промислового і любительського (спортивного) полювання, але чіткого поділу між цими видами зброї немає.

Позначення калібрів в різних системах

Калібр — це діаметр каналу ствола, виражений різними мірами. Калібри гладкоствольних рушниць від 4 до 32 досі, за традицією, позначають за кількістю круглих (кульових) каліберних куль, які виливають з одного англійського фунта (453,6 г) чистого свинцю. Якщо з фунта свинцю отримати 12 кульових куль, значить рушниця буде 12-го калібру, якщо 20 куль — 20-го калібру і под. Діаметри каналів стволів одного і того ж калібру у гладкоствольних рушницях, що випускаються в різних країнах, дещо різняться. Оскільки стінки металевої гільзи тонші, ніж у паперової, канали стволів, виготовлених під металеву гільзу, мають більший діаметр, ніж канали стволів, виготовлених під паперову гільзу. Наприклад, діаметр каналу ствола 12-го калібру під паперову гільзу дорівнює 18,1-18,93 мм, а канал ствола того ж калібру під металеву гільзу — 19,2-19,32 мм. Нині переважна більшість рушниць в усьому світі випускається під паперову гільзу. Калібри гладкоствольної зброї позначаються і в інших системах. Але перш ніж пояснити, що таке 410-й калібр (калібр 9 мм пояснень не потребує), розберемося у позначеннях калібрів в нарізній зброї. Калібри у нарізній зброї раніше позначалися в лініях, а тепер — або в міліметрах (5,6; 7,62; 11,43 і под.), або у частках дюйма. Оскільки калібри у гладкоствольній зброї позначаються в трьох різних системах, а калібри в нарізній — навіть у чотирьох, адже той самий 32-й калібр і калібр 32-й має одне значення в гладкоствольній і зовсім інший — у нарізній зброї, то з урахуванням цього слід освоїти системи позначень калібрів і навчитися переводити одну систему в іншу.

Як купити зброю і почім

Ціновий діапазон на вогнепальну зброю великий. Так само різноманітний і модельний ряд — від вітчизняної до брендової і розрекламованої. Ціна і якість зброї залежать лише від платоспроможності покупця. Зброю для самооборони можна придбати від 3 до 40 тисяч грн.

Дозволи на нарізну зброю видають в головному обласному управлінні МВС, на гладкоствольну — у райвідділі міліції за місцем проживання.

Для одержання дозволу на мисливську зброю необхідна також довідка про закінчення спецкурсів з поводження зі зброєю, характеристика і довідка з місця роботи.

Маючи на руках дозвіл, зброю можна вибирати протягом трьох місяців. Після придбання й укладення договору страхування цивільної відповідальності власник зобов'язаний написати ще одну заяву в міліцію (надати дозвіл на зберігання і носіння зброї), після чого йому видають дозвіл на зберігання і носіння зброї.

Крім того, повинні бути умови для зберігання зброї у будинку: сейф або шухляда з надійними замками, щоб унеможливити доступ до зброї дітей і сторонніх осіб. Перевіряє все це дільничний інспектор за місцем проживання.